Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 11.5 ?, R 2 = 2.40
ID: 1438081 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.5 ?, R2 = 2.40 ?, and V = 6.05 V.)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00-? resistors connected in parallel.
?
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-? and 4.00-? resistors.
?
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-? resistor.
?
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
?
(e) Calculate the total current in the circuit.
A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-? resistor.
V
(h) Calculate the current in the 3.00-? resistor.
A
Explanation / Answer
a) the equivalent resistance of the R1 and 5.00- resistors connected in parallel = 11.5*5/(11.5 + 5) = 3.48 ohm
b) the combined resistance of the R1, 5.00- and 4.00- resistors = 3.48 + 4.0 = 7.48 ohm
c) the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00- resistor
= 7.48*3/(7.48 + 3) = 2.14 ohm
d) the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor = 2.14 + 2.4 = 4.54 ohm
e) the total current in the circuit = I = 6.05/4.54 = 1.33 A
f) the voltage drop across the R2 resistor = V2 = R2*I = 2.4*1.33 = 3.192 V
g) the voltage across the 3.00- resistor = 6.05 - 3.192 = 2.858 V
h) the current in the 3.00- resistor = 2.858/3 = 0.953 A