Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 11.5 ?, R 2 = 2.40
ID: 1447865 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 11.5 ?, R2 = 2.40 ?, and V = 6.05 V.)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00-? resistors connected in parallel.
?
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-? and 4.00-? resistors.
?
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-? resistor.
?
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
?
(e) Calculate the total current in the circuit.
A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-? resistor.
V
(h) Calculate the current in the 3.00-? resistor.
A
Explanation / Answer
a) equivalent resistance of the R1 and 5.00- = (11.5 *5)/(11.5 + 5)
= 3.485 ohm
b) combined resistance = 3.485 + 4 = 7.485 ohm
c) equivalent resistance of the combined resistance = (3 * 7.485)/(7.485 + 3)
= 2.141 ohm
d) equivalent resistance = 2.40 + 2.141 = 4.541 ohm
e) total current in the circuit = 6.05/ 4.541
= 1.332 A
f) voltage drop across the R2 = 2.40 * 1.332
= 3.196 V
g) the voltage across the 3.00- resistor = 6.05 - 3.196 = 2.854 V
h) current in the 3.00- resistor = 2.854/3
= 0.951 A