Mastering Physics: Ch 05 HW Google Chrome session.masteringphysics.com itemView?
ID: 1425972 • Letter: M
Question
Mastering Physics: Ch 05 HW Google Chrome session.masteringphysics.com itemView?assignmentProblem 60670204 Physics for Science and Engineering I Spring 2016 Close Ch 05 HW oblem 5.73 Resources v previous 12 of 25 next Problem 5.73 Part A Block A in the figure Figure weighs 1.17 N and block orce F necessary to drag block B to the left at constant speed if A rests on B and moves with Find the magnitude of the horizonta figure B weighs 3.62 N The coefficient of kinetic friction between a surfaces is 0.310. Value Units Submit My Answers Give Up Part B Figure of 1 Find the magnitude of the horizontal force F necessary to drag block B to the left at constant speed if A is held at rest (figure (b). Value Units Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue dill 8:31 PM Start PeaExplanation / Answer
a)
here by using the formula
total friction force = u * (A + B) = 0.31 * (1.17 + 3.62)
F = 1.4849 N
b)
F = u * A + u * (A + B) = 2 * u * A + u * B
F = 2 * 0.31 * 1.17 + 0.31 * 3.62
F = 1.8476 N