I really appreciate if anyone else could please help me ASAP. Another person exp
ID: 1426276 • Letter: I
Question
I really appreciate if anyone else could please help me ASAP. Another person explain the work steps, but I am still confused which numbers to plug into the equation. M = 642 gram. then g = (M/m) a for the equation. a = 0.023m - 5.571. Do I put 0.023 in "m" plug? what lefts a? 5.571 for a?? Please help???
The question: Refer to the sample Excel chart in the Lab Manual. Using only this information, find the acceleration due to gravity (little "g").
Figure and numbers for Pre-lab #5: You will need this Excel chart for some of the questions. This graph was made with a total mass of the system of 642 grams 4.5 y = 0.023x-5.571 3.5 2.5 1.5 0.5 0 250 270 290 310 330 350 370 390 410 430 450 Hanging Mass (grams) 47Explanation / Answer
The slope of this graph gives you value of a/m. Where a = accleration of the system and m = difference in mass of any two points.
Consider the dotted points are A,B,C,D from smaller value of mass to higher values respectively.
According to Newton’s second law of motion F = ma, Where a is the accleration
But Total force on the body is F = Mg
Therefore, Mg = ma,
So g = ma/M Where M is total mass and m is mass difference between two points.
Consider B and C point of the graph that means second and third point from downside, we will get slope a/m. Co-ordinates of these points are B (310,2) and C (350,3)
Therefore,
Slope = (3-2) /(350-310) = 1/40
From these values we get, a = 1 m/s2 and m = 40 grams
Now above equation becomes,
g= ma/M = (40 * 10-3 * 1)/(642*10-3)
g = 0.0623 m/s2