Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I think for the first question, RE=V/I=(VB-0.65V)/(10mA)=135ohm. Can you check i

ID: 1426381 • Letter: I

Question

I think for the first question, RE=V/I=(VB-0.65V)/(10mA)=135ohm. Can you check if it is right?

The first and second question are together, I was wondering how to do the second question?

Thanks!

(1e:5.1) An npn tr a resistor, RE, connects the emitter to ground, what value should be chosen for Re if the nominal value of the emitter current, IE, should be 10 mA? 1/(1e:5.1) An npn transistor will be used in a circuit where its nominal base voltage is VB = 2.0 V. If , lE, Shou 2 (1e:5.3) T 9) The transistor in problem 1 is connected to an external DO Su How much power is dissipated in the transistor at its normal operating point?

Explanation / Answer

Power dissipation is P = V*I.

In the on state: Vce=.2V.

Current I = (10-.2)/135 Amp = .073Amp.

Power = .2*.073 = 145mW