Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6.310 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti

ID: 1428761 • Letter: A

Question

A 6.310 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is pi = 0.555 and the coefficient of kinetic friction is mu_s = 0.555 and the coefficient of kinetic friction is mu_k = 0.255. At time t= 0, a force F = 21.1 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: Incorrect. The block is not moving across the surface in this situation. Consider the same situation, but this time the external force F is 42.6 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:

Explanation / Answer

static friction = us*N = usmg = 0.555*6.310*9.8 = 34.320 N

kinetic friction = ukmg = 0.255*6.310*9.8 = 15.7686 N

now at F 21.1 N

as it less them Max of static friction so static friction will act and = Fapplied ( to stop the block)

=> friction = 21.1 N at t=0 also friction = 21.1 N at t>0

if F = 42.6 N applied

max of friction will act at t=0 , = 34.320 N and then kinetic friction will act later t>0 = 15.7686 N