Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long solid cylinder of radius R=3 cm has a uniform volume charge density

ID: 1430445 • Letter: A

Question

A very long solid cylinder of radius R=3 cm has a uniform volume charge density p =+6 mue c/m^3. How much total charge is contained on a 1m length of this cylinder? What would be the effective linear charge density along the length of this cylinder? For a given length of cylinder, what percentage of its total charge lies between 0 and R/2? What is the electric field at a radial distance of 4 cm from the axis is the cylinder? What is the electric field at a radial distance of 2 cm from the axis of the cylinder? Now sketch E_r vs r from r=0 to infinity. Mark off where r= R occurs. Inside the cylinder (rR), graph's shape is Setting V-0 at r=3R, find the voltage at the following locations: V(r=0)= V(=R/2)= V(r=R)= V(r=2R)= V(r=4R)= Now sketch v vs r from r=0 to infinity. Mark off where r=R occurs. Inside the cylinder (rR), graph's shape is

Explanation / Answer

a)

i) cross section area of cylinder = pi R^2 = pi ( 0.03^2)

A = 2.827 x 10^-3 m^2

volume of 1m length part of cylinder = AL = 2.827 x 10^-3 m^3


Charge = charge density x volume

= 2.827 x10^-3 x 6 x 10^-6 = 1.70 x 10^-8 C

ii) linear charge density = charge volume density x cross section area

= 6 x 10^-6 C/m^3 x 2.827 x 10^-3 m^2

= 1.70 x 10^-8 C / m

iii) DENSITY is same everywhere .

so charge fraction will be same as cross section area fraction.

A_1/2 = pi (R/2)^2 = pi R^2 / 4

A = pi R^2


Q = [(pi R^2/ 4) / (pi R^2)] x 100

Q = 25 %


b) using Gauss law,

flux = E.A = Qinside / e0


E ( 2 pi r L ) = ( 1.70 x 10^-8 L ) / e0


E = (1.70 x 10^-8 ) / (2 x pi x 0.04 x 8.854 x 10^-12)

E = 7623.67 N/C

-----------

at r = 0.02 m


E ( 2 pi r L ) = ( 6 x 10^-6 x r^2 / R^2 ) / e0

E (2 pi ) = (6 x 10^-6 x r) / (e0 R^2)


E = (6 x 10^-6 x 0.02 ) / (2 x pi x 0.03^2 x 8.854 x 10^-12)

E = 2.40 x 10^6 N/C


E (r < R) = (rho * r) / (2pi R^2 e0 )

E = a r

where a is constant


graph will straight line with slope a.

ANs. B

for E (r > R)

E = (rho * A ) / (2 pi e0 r)

E = a / r


Ans. D