A very long straight wire carries a 12-A current eastward and a second very long
ID: 2106781 • Letter: A
Question
A very long straight wire carries a 12-A current eastward and a second very long straight wire carries a 14-A current westward. The wires are parallel to each other and are 42 cm apart. Calculate the force on a 6.4 m length of one of the wires. (μ0 = 4π × 10-7 T ∙ m/A) Answer 8.0 × 10-7 N 2.2 × 10-4 N 5.1 × 10-4 N 5.1 × 10-6 N 8.0 × 10-5 N A very long straight wire carries a 12-A current eastward and a second very long straight wire carries a 14-A current westward. The wires are parallel to each other and are 42 cm apart. Calculate the force on a 6.4 m length of one of the wires. (μ0 = 4π × 10-7 T ∙ m/A) 8.0 × 10-7 N 2.2 × 10-4 N 5.1 × 10-4 N 5.1 × 10-6 N 8.0 × 10-5 N 8.0 × 10-7 N 2.2 × 10-4 N 5.1 × 10-4 N 5.1 × 10-6 N 8.0 × 10-5 NExplanation / Answer
formula for force per unit length is u* I1 * I2 / 2*pi*d . so for 6.4 m length, F = u* I1 * I2 * 6.4 / 2*pi*d
F = u * I1 * I2 * 6.4 / 2 *pi*0.42 = 5.1E-4 N
F = 4piE-7 x 12 x 14 x 6.4 / 2 pi x 0.42 = 5.12 E-4 N