In the diagram below, each unit on the horizontal axis is 9.00 cm and each unit
ID: 1432369 • Letter: I
Question
In the diagram below, each unit on the horizontal axis is 9.00 cm and each unit on the vertical axis is 2.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines. (Note that the diagram is not drawn to scale.) What is the direction of the electric field? By definition, how are equipotential lines oriented relative to electric field lines? Determine the magnitude of the electric field in this region. V/m Determine the shortest distance for which the change in potential is 3 V. mmExplanation / Answer
Part A:
An arrow pointing the North-West Direction gives the direction of the electric field.
Part B:
MAgnitude of the electric field = -v/d = 6 / d
angle of the line of 6V with the vertical axis
angle = tan-1(x/y)= tan-1(9/2)= 77.47o
perpendicular distance of this line from origin is 2*sin77.47o = 1.95 cm
so this the distance between each line.
E = 6 / 0.0195
E = 307.69 V/m
Part C:
Using V = E*d
3V = 307.69 V/m * d
d = 9.75 mm