In the diagram below, a 57 kg rod has a box hanging from it and is suspended fro
ID: 2263778 • Letter: I
Question
In the diagram below, a 57 kg rod has a box hanging from it and is suspended from the ceiling by a string. The entire system is in static equilibrium. A = 10 cm & B = 8cm. The dark circle represents the center of mass of the rod. Calculate the tension in the string connected to the ceiling and determine the box mass. In the diagram below, a 57 kg rod has a box hanging from it and is suspended from the ceiling by a string. The entire system is in static equilibrium. A = 10 cm & B = 8cm. The dark circle represents the center of mass of the rod. Calculate the tension in the string connected to the ceiling and determine the box mass.Explanation / Answer
Hi,
The tension in the string is equal to the weight of the rod and the box.
If the mass of the box is m, then the tension in the string according to the law of force will be,
T = (57 + m)g
Where g is the acceleration due to gravity given by g = 9.8 m/s^2
Now Applying law of moments about the point where the rod is attached to the string, we will get,
57*g*A = m*g*B
or m = 57(A/B)
=57*(10/8)
=71.25 kg
And T = (57+71.25)*9.8
=128.25*9.8
=1256.85 N