In the diagram below on the left, two light springs with spring constants k = 50
ID: 1501179 • Letter: I
Question
In the diagram below on the left, two light springs with spring constants k = 50 N/m and natural length d_0 = 0.40 m hang from the ceiling. In the diagram on the right, a rod with mass m = 0.30 kg and length L = 0.40 m is supported by the springs. A current I = 5.0 A passes through the rod from left to right and a magnetic field (not shown) is directed out of the page with strength B = 2.0 T.
(see attached)
What is the distance d from the top end of the spring to the rod? (Answer 0.47 m)
1. In the diagram below on the left, two light springs with spring constants k-50 N/m and natural 1. In the diagram below on the left, two light springs with spring constants k- 50 N/m and natural length do = 0.40 m hang from the ceiling. In the diagram on the right, a rod with mass m 0.30 kg and length L 0.40 m is supported by the springs. A current 1-5.0 A passes through the rod from left to right and a magnetic field (not shown) is directed out of the page with strength B 2.0 T do What is the distance d from the top end of the spring to the rod? (Answer 0.47 m)Explanation / Answer
there are two forces acting on the springs,
magntic force= Fm= BiL = 2* 5*0.4 = 4N
weight of rod= W= mg = 0.3 * 9.8= 2.94
total force= 4+2.94= 6.94N
now effective sprong constant in parallel= k1+ k2= 50+50 = 100 N/m
total force= kx
6.94= 100 X
x= 0.0694m
so total length of springs=d= do +x= 0.4+0.0694=0.4694 = 0.47m