In the diagram below each unit on the horizontal axis is 5.00 cm and each unit o
ID: 2274107 • Letter: I
Question
In the diagram below each unit on the horizontal axis is 5.00 cm and each unit on the vertical axis is 1.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines. (Note that the diagram is not drawn to scale.)
(b) Determine the magnitude of the electric field in this region. (V/m)
(c) Determine the shortest distance for which the change in potential is 3 V. (mm)
In the diagram below each unit on the horizontal axis is 5.00 cm and each unit on the vertical axis is 1.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines. (Note that the diagram is not drawn to scale. Determine the magnitude of the electric field in this region. (V/m) Determine the shortest distance for which the change in potential is 3 V. (mm)Explanation / Answer
b.) distance between two equipotential lines,d
d = sin(x)
tanx = 5
d = 0.98 or .0098m
E = V/d = (12 - 6)/.0098 = 612.25 N/C
c.) E*d = V = 3
d = 3/612.25 = 0.49 cm