In the device below a 500 V difference of potential is maintained between two co
ID: 1625212 • Letter: I
Question
In the device below a 500 V difference of potential is maintained between two conducting surfaces: one is roughly a hemisphere and the other a flat plate. The space between the conductors is a vacuum and the electric field in this space is non uniform. Several equipotential surfaces are shown. An electron crosses the 300 V equipotential surface heading in the general direction of the metal plate with a speed of 1.45 times 10' m/s. a) Determine the electron's kinetic energy as it crosses the 300 V surface. How much kinetic energy will the particle have when it reaches the 100 V surface? Also determine its speed at this point. b) How much kinetic energy will the particle have as it reaches the metal plate (assuming it does)? c) Does the electric field (generally) point in the direction of the flat plate or the hemisphere? How can tell? Discuss.Explanation / Answer
then,According o to the question
we know that
initial speed,u =1.45*10^7
potential difference of the surface=300V
so,
work done,W=q*V=1.6*10^-19*300=4.8*10^-17J
This work is referred as Kinetic energy, So the kinetic energy of the particle when it crosses 300V surface is
4.8*10^-17J
the kinetic energy of the particle when it crosses 100V surface is
potential difference,dV=100-300=-200V
W=q*V=1.6*10^-19*(-200)=-3.2*10^-17J
the kinetic energy of the particle when it crosses 100V surface is -3.2*10^-17J
speed at this point is,
K.E=(1/2)*m*v2= -3.2*10^-17J
v2=2*(-3.2*10^-17)J/9.1*10^-31=6.8*10^13
so v=8.2*10^6m/then,
b) Kinetic energy when it reaches metal plate is
W=q*V=1.6*10^-19*(500)=8*10^-17J
Kinetic energy when it reaches metal plate is 8*10^-17J
c)
Electric field in the direction point towards positive upward direction in the direction of the plate.