In the diagram below the capacitor has a capacitance of 53 ?F and the inductor h
ID: 2125286 • Letter: I
Question
In the diagram below the capacitor has a capacitance of 53 ?F and the inductor has an inductance of 48 mH. Initially the capacitor has a voltage of 3 V. This circuit has no resistance.
A. How much charge does the capacitor initially have?
_____ C
B. How much energy does the capacitor initially have?
_____J
C. What is the maximum current that will pass through the inductor?
_____ A
Explanation / Answer
A> initial charge= CV= 53*3=159uC =159*10^(-6)C B>Energy=0.5 C V^2 =238.5*10^(-6) J C>Energy in Inductor = 0.5 L imax^2 = Energy in Capacitor, So, 238.5*10^(-6) = 0.5*L*imax^2 imax=0.0997 A = 99.7mA