Please I need help with the direction of this problem I\'m not getting it right
ID: 1433169 • Letter: P
Question
Please I need help with the direction of this problem I'm not getting it right and the hw is due soon.
1. 2/3 points |Previous Answers Walker4 20.P.049 A given system has the equipotential surfaces shown in the figure below, where Vo 18.0 V. y (cm) V= 0.00 V (a) What are the magnitude and direction of the electric field? magnitude 1010 direction 34 (b) What is the shortest distance one can move to undergo a change in potential of 15.00 V? V/m The response you submitted has the wrong sign. (counterclockwise from the +x-axis) 14.8Explanation / Answer
direction of field will be perpendicular to the equipotential surface.
and equipotential surface make angle @ with -ve x axis that is
@ = tan^-(6/12) = 26.56 deg
with +ve x axis = 180 - 26.56 = 153.44 deg
and direction of field is from higher potential to lower potential.
so angle made by field with +ve x axis will be.
153.44 + 90 = 243.44 deg