Can some work this through step by step please thanks you the correct answers ar
ID: 1433180 • Letter: C
Question
Can some work this through step by step please thanks you the correct answers are at eh bottem. Thank You Justin
The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0.028 kg and is moving along the x axis with a velocity of +5.5 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.048 kg and is initially at rest. The collision is not head-on. After the collision, the two pucks fly apart with the angles shown in the drawing.
(a) Find the final speed of puck A.
3.38 m/s Correct Answer
(b) Find the final speed of puck B.
2.97 m/s Correct Answer
Explanation / Answer
given: m1 = 0.028 kg
m2 = 0.048 kg
conservation of momentum
m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2
u2 = 0
along x axis
m1u1x = m1v1x+m2v2x
0.028*5.5 = 0.028*v1*cos(65)+0.048*v2*cos(37)
0.012 v1+0.038v2= 0.154 (1)
along y axis
m1u1y+m2u2y = m1v1y+m2v2y
m1v1y=m2v2y (u1y=0)
0.028*v1*sin65=0.048*v2*sin37
0.0254 v1 = 0.029 v2
v2 = 0.88 v1
from eq(1)
0.012*v1+0.038*0.88v1 = 0.154
v1 = 3.39 m/sec
v2 = 0.88*3.39 = 2.98 m/sec