The figure here shows an overhead view of three horizontal forces acting on a ca
ID: 1433499 • Letter: T
Question
The figure here shows an overhead view of three horizontal forces acting on a cargo canister that was initially stationary but that now moves across a frictionless floor. The force magnitudes are F_1 = 2.70 N, F_2 = 3.90 N, and F_3 = 10.0 N, and the indicated angles are theta_2 = 50.0 degree and theta_3 = 33.0 degree. What is the net work done on the canister by the three forces during the first 4.10 m of displacement? Use correct number of significant digits; the tolerance is +/-5% The roof of a large arena, with a weight of 380 kN, is lifted by 43 cm so that it can be centered. How much work is done on the roof by the forces making the lift? In 1960 a Tampa, Florida, mother reportedly raised one end of a car that had fallen onto her son when a jack failed. If her panic lift effectively raised 4000 N (about 1/4 of the car's weight) by 5 cm, how much work did her force do on the car? Number Units Number UnitsExplanation / Answer
Chapter 07 Problem 014:
Work done can be calculated as follows,
W = Fx*d
= [ F1x + F2x + F3x ]*d
= [ (- 2.7) + (- 3.9 sin50°) + (10 cos33°) ]*(4.1) = 13.04 J
Flying Circus for Physics:
(a) The net work done by the force,
W = F*d = (380*10^3 N)*(0.43 m) = 163.5*10^3 J = 163.5 kJ
(b) The net work done by the force,
W = F*d = (4000 N)*(0.05 m) = 200 J