Physics with Calc 1 3.New England Patriots quarterback Tom Brady throws a footba
ID: 1434130 • Letter: P
Question
Physics with Calc 1
3.New England Patriots quarterback Tom Brady throws a football straight toward a receiver with an initial speed of 25.0 m/s, at an angle of 34.5° above the horizontal. At that instant, the receiver is 16.0 m from the quarterback. In what direction should the receiver run in order to catch the football at the level at which it was thrown?
a)back towards the quarterback
b)off to the sidelines to get a drink of water
c)in the direction the ball was thrown
With what constant speed should the receiver run?
Explanation / Answer
3.)
v = 25.0 m/s
Horizontal Velociity, Vx = 25.0* cos(34.5) = 20.6 m/s
Vertical Velocity , Vy = 25.0* sin(34.5) = 14.16 m/s
time taken for football to reach ground =
s = u*t - 1/2at5^2
0 = 14.16*t - 1/2*9.8*t^2
t = 2.9 s
Distancve travelled by ball in this time, Sx = Vx * t
Sx =20.6 * 2.9 m
Sx = 59.74 m
As the receiver is 16.0 m from the quarterback, To catch Football he should run (c) in the direction the ball was thrown.
Speed the Receiver ashould maintain ,
Distance to travel = v*2.9
(59.74-16) = v*2.9
v = 15.1 m/s
Constant speed, v = 15.1 m/s