Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In (Figure 1). let V= 14.0 V and C_1 = C_2 = C_3 = 25.1 mewF. How much energy is

ID: 1434534 • Letter: I

Question

In (Figure 1). let V= 14.0 V and C_1 = C_2 = C_3 = 25.1 mewF. How much energy is stored in the capacitor network as shown in (Figure 1) ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. How much energy would be stored in the capacitor network if the capacitors were all in series? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. How much energy would be stored in the capacitor network if the capacitors were all in parallel? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

A)

C2 and C3 are in series connection,

if equivalent of these two is C' then

1/C' = 1/C2 + 1/C3 = 1/25.1 + 1/25.1

C' = 12.55 uF


now C' and C1 are in parallel connection,

Ceq = C' + C1 = 25.1 + 12.55 = 37.65 uF


Energy stored = C V^2 /2

   = (37.65 x 10^-6 ) (14^2 ) /2

= 3.7 x 10^-3 J


B) if all were in series.

then 1 / Ceq = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3

Ceq = 25.1/3 = 8.37 uF


energy = CV^2 /2

= (8.37 x 10^-6 ) (14^2) /2

= 8.2 x 10^-4 J


C) if all are in parallel connection,

Ceq= C1 + C2 + C3 = 3 x 25.1 = 75.3 uF


energy = (75.3 x 10^-6 ) (14^2 ) /2

= 7.38 x 10^-3 J