Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular circuit is moved at a constant velocity into, through, and then ou

ID: 1434744 • Letter: A

Question

A rectangular circuit is moved at a constant velocity into, through, and then out of a uniform 1T magnetic field, as shown in the figure. The resistor in the circuit has a value of 10 ohms and the loop has a width of 20cm and a height of 30cm. The magnetic field region can be considered as much wider than the loop

a) The induced current in the circuit has a magnitude of 0.3A as it moves into the magnetic field. How low large is the velocity of the loop?

b) Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is moving out of the field. What is the direction of the current induced in the circuit moving out of the field (clockwise or counterclockwise)? Explain why.

Explanation / Answer

a)

h = height = 30 cm = 0.30 m

i = induced current = 0.3 A

V = speed

R = resistance = 10 ohm

induced current is given as

i = BhV/R

0.3 = 1 (0.30) V / 10

V = 10 m/s

b)

since the loop comes out at the same speed , induced emf and hence induced current remain same , as the loop comes out , the magnetic flux linked with it decreases, to oppose this decreases the loop induces the current so as to have magnetic flux in the same direction as the external magnetic field. so direction of current comes out to be counterclockwise