Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v = 3.10 m/s into, thro

ID: 1435207 • Letter: A

Question

A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v = 3.10 m/s into, through, and then out of a uniform 1.15 T magnetic field, as shown in the figure (Figure 1) . The magnetic field region is considerably wider than 50.0 cm . Assume that R = 13.5 ? .

A)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is going into the magnetic field

b)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is totally within the magnetic field but still moving

c)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is moving out of the field

75.0 cm 50.0 cm

Explanation / Answer

1) induced emf = - d (phi)/dt = - B*(dA/dt) = -1.15 (0.75) (dx/dt) = -1.15 (0.75) (3.1) = - 2.674 V
=> induced current = emf / R = 2.674 /13.5 = 0.198 A

2) it's 0 because there is no change in the flux (BA) , neither B nor A changes .

3) 0.198 A in opposite direction of (1)