Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v = 2.80 m/s into, thro

ID: 1437339 • Letter: A

Question

A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v = 2.80 m/s into, through, and then out of a uniform 1.15 T magnetic field, as shown in the figure (Figure 1) . The magnetic field region is considerably wider than 50.0 cm . Assume that R = 15.0 .

Part A

Find the direction (clockwise or counterclockwise) of the current induced in the circuit as it is going into the magnetic field (the first case), totally within the magnetic field but still moving (the second case), and moving out of the field (the third case)

Part B
Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is going into the magnetic field .

Part C
Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is totally within the magnetic field but still moving .

Part D
Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is moving out of the field .

The current is zero in the first case,counterclockwise in the second case and clockwise in the third case . The current is counterclockwise in the first case, zero in the second case and clockwise in the third case. The current is clockwise in the first case, counterclockwise in the second case and zero in the third case. The current is clockwise in the first case, zero in the second case and counterclockwise in the third case. The current is counterclockwise in the first case, clockwise in the second case and zero in the third case.

Explanation / Answer

here,

constant velocity , v = 2.8 m/s

magnetic feild , B = 1.15 T

R = 15 ohm

A)

The current is clockwise in the first case, zero in the second case and counterclockwise in the third case.

B)

induced emf = - d (phi) / dt

emf = - B dA/dt

emf = - 1.15 (0.75) (dx/dt)

emf = -1.15 (0.75) (2.8)

emf = - 2.4 V

=> induced current = emf / R = 2.4/ 15 = 0.16 A

the induced current is 0.16 A

C)

the induced current is zero

it's 0 because there is no change in the flux (BA) , neither B nor A changes .

D)

as the flux is decreasing

0.16 A in opposite direction of (1)