Consider the track shown in the figure. The section AB is one quadrant of a circ
ID: 1440170 • Letter: C
Question
Consider the track shown in the figure. The section AB is one quadrant of a circle of radius 2.0 m and is frictionless. B to C is a horizontal span 2.1 m long with a coefficient of kinetic friction ?k = 0.22. The section CD under the spring is frictionless. A block of mass 1.0 kg is released from rest at A. After sliding on the track, it compresses the spring by 0.25 m . (Figure 1)
Part A
Determine the velocity of the block at point B.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
vB = ?
Part B
Determine the thermal energy produced as the block slides from B to C.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
E = ?
Part C
Determine the velocity of the block at point C.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
vC = ?
Part D
Determine the stiffness constant k for the spring.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
k = ?Explanation / Answer
part A:
from the law of conservation of energy
0.5 mVb^2 = mg r
Vb^2 = 2 g r
Vb^2 = 2 * 9.81 * 2
Vb = 6.3 m/s
0--------------------------------------
part B:
Energy produced thermal = u m g d
E = 0.2* 1 * 9.8* 2.1 /1)
E =
E = 4.116 Joules
----------------------------------
part C:
From Energy COnservation
0.5 mVb^2 = 0.5 mVc^2 + Ek
Vc^2 = Vb^2 - 2Ek/m
Vc^2 = (6.26^2 - (2* 4.11)/1
Vc = 5.567 m/s
-----------------------------
[part D:
EPE = KE
0.5 kx^2 = 0.5 mVc^2
K = 1 * 5.567^2/(0.25^2)
K = 495.86 N/m