Polaroid Vision in a Spider Experiments show that the ground spider Drassodes cu
ID: 1440781 • Letter: P
Question
Polaroid Vision in a Spider Experiments show that the ground spider Drassodes cupreus uses one of its several pairs of eyes as a polarization detector. In fact, the two eyes in this pair have polarization directions that are at right angles to one another. Suppose linearly polarized light with an intensity of 800 W/m2 shines from the sky onto the spider, and that the intensity transmitted by one of the polarizing eyes is 222 W/m2 .
Part A
For this eye, what is the angle between the polarization direction of the eye and the polarization direction of the incident light?
Part B
What is the intensity transmitted by the other polarizing eye?
Explanation / Answer
A) I = I0 cos^2( theta)
222 = 800 cos^2 (theta)
cos(theta) = sqrt(222/800) = 0.2775
theta = 74 deg
B) angle between two eyes = 90 deg
so for other , theta = 90 - 74 = 16 deg
I = 800 (cos(16))^2 = 738.4 W/m^2