Polaroid Vision in a Spider Experiments show that the ground spider Drassodes cu
ID: 1441522 • Letter: P
Question
Polaroid Vision in a Spider Experiments show that the ground spider Drassodes cupreus uses one of its several pairs of eyes as a polarization detector. In fact, the two eyes in this pair have polarization directions that are at right angles to one another. Suppose linearly polarized light with an intensity of 850 W/m^2 shines from the sky onto the spider, and that the intensity transmitted by one of the polarizing eyes is 212 W/m^2. For this eye, what is the angle between the polarization direction of the eye and the polarization direction of the incident light? theta = 60.0 degree What is the intensity transmitted by the other polarizing eye?Explanation / Answer
Since angle is 90 deg for first eye,
so for other eye
theta = 30 deg0
I = I0*(cos theta)^2
I = 850*cos 30 deg)^2 = 850*3/4
I = 637.5 W/m^2