Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show Clear and detailed calculation for all problems. DO NOT put solutions on th

ID: 1446692 • Letter: S

Question

Show Clear and detailed calculation for all problems. DO NOT put solutions on the test paper. IT WILL NOT BE GRADED Data: V= IR; P = VI; P = VI; R = rhoL/A EPE = q delta V E = kq/r^2 y = kq/r A massive spool of copper 100 km long has a diameter of 0.5 cm. As copper has great value it is stored in a secured vault. However, a gang of thieves gets into the vault and hacks a considerable length. Tests reveal that the remaining cable has a resistance of 38 Ohm. rho = 1.73 times 10^-8 Ohm-meter for copper] Determine the length of cable stolen by the gang. Calculate the ratio of the length of cable remaining to the original length. Two charge q_1 = -15 mu C and q_2 = +20 mu C are 4.0 m apart as shown in the diagram below. Compute the work (electrostatic potential energy) that must be done to bring a third charge q_3 = +8.0 mu C from infinity to the point P, 3.0 m directly above q_1. In the figure below, if Q = 30 mu C, q = 5.0 mu C, and d = 30 cm, calculate the magnitude and direction of the electrostatic force on q

Explanation / Answer

1.

Area

A=pi*D2/4 =pi*(0.5*10-2)2/4 =1.963*10-5 m2

a)

Resistance of lost cable

RLost =pL/A

38 =(1.73*10-8)*L1/(1.963*10-5)

L=43128 m =43.1 Km

b)

Length of the remaining cable

L2 =100-43.1 =56.9 Km

=>Ratio =L2/L =56.9/100 =0.569