Show Clear and detailed calculation for all problems. DO NOT put solutions on th
ID: 1446695 • Letter: S
Question
Show Clear and detailed calculation for all problems. DO NOT put solutions on the test paper. IT WILL NOT BE GRADED Data: V= IR; P = VI; P = l^2R ; R = rho L/A EPE = q delta V E = kq/r^2 v = kq/r A massive spool of copper 100 km long has a diameter of 0.5 cm. As copper has great value it is stored in a secured vault. However, a gang of thieves gets into the vault and hacks a considerable length. Tests reveal that the remaining cable has a resistance of 38 Ohm. [ rho = 1.73 x 10"8 Ohm-meter for copper ] Determine the length of cable stolen by the gang. Calculate the ratio of the length of cable remaining to the origial length. Two charges ql = -15 muC and q2 = +20 muC are 4.0 m apart as shown in the diagram below Compute the work (electrostatic potential energy) that must be done to bring a third charge q3 = + 8.0 muC from infinity to the point P, 3.0 m directly above ql.Explanation / Answer
1a) R = rho*l/A
l = 38*3.14*0.25^2*10^-4/1.73*10^-8
l = 4.3*10^4 m = 43 km
b) l/lo = 57/100 = 0.57
2)