Reminder : No collision is truly elastic! assume cart 1 has mass 234 g and initi
ID: 1446826 • Letter: R
Question
Reminder: No collision is truly elastic!
assume cart 1 has mass 234 g and initial velocity +v10 = 7.6 m/s, and cart 2 has mass 897 g. Assume the track is frictionless, and after the "elastic" collision cart 1 is moving at v1 = -4.362 m/s and cart 2 is moving at v2 = 3.035 m/s.
What percentage of the original linear momentum was "lost" due to external forces? (Remember: linear momentum is a vector!)
i am not asking for the lost of energy and i already got 5.97 %for lost of energy . This question is actually asking to calculate the lost of original linear momentum . Please read the question before answering it.
Explanation / Answer
initial momentum:
p1 = m1 v1 + m2 v2
p1 = (234) * (7.6) + (897) * (0)
p1 = 1778.4
final momentum:
p2 = m1 v1 + m2 v2
p2 = (234) * (-4.362) + (897) * (3.035)
p2 = 1701.687
----------------------------
(p1 - p2/(p1) * 100 = (1778.4 - 1701.687)/(1778.4) * 100 = 4.31 %