Reminder : No collision is truly elastic! assume cart 1 has mass 234 g and initi
ID: 1444825 • Letter: R
Question
Reminder: No collision is truly elastic!
assume cart 1 has mass 234 g and initial velocity +v10 = 7.6 m/s, and cart 2 has mass 897 g. Assume the track is frictionless, and after the "elastic" collision cart 1 is moving at v1 = -4.362 m/s and cart 2 is moving at v2 = 3.035 m/s.
What percentage of the original linear momentum was "lost" due to external forces? (Remember: linear momentum is a vector!)
i am not asking for the lost of energy and i already got 5.97 %for lost of energy . This question is actually asking to calculate the lost of monmentum . Please read the question before answering it.
Explanation / Answer
initial momentum
m1v1 + m2v2 = 1.7784
final
m1v1 + m2v2 = 1.701687
dP = pf-pi/pi
= -4.3136 %