Reminder : No collision is truly elastic! In procedure 3: assume cart 1 has mass
ID: 1442335 • Letter: R
Question
Reminder: No collision is truly elastic!
In procedure 3: assume cart 1 has mass 250 g and initial velocity +v10 = 2.03 m/s, and cart 2 has mass 885 g. Assume the track is frictionless, and after the "elastic" collision cart 1 is moving at v1 = -1.096 m/s and cart 2 is moving at v2 = 0.873 m/s.
a) What percentage of the original energy was lost in this collision?
___________ %
b) What percentage of the original linear momentum was "lost" due to external forces? (Remember: linear momentum is a vector!)
p = ______%
Explanation / Answer
KE_1=0.52
FINAL k.e_2=0.15'+0.34
total ke=0.49
loss energy percent=5.76
initial momentum=0.54
final=.25*-1.096+0.885*.873=0.49
loss %=9.25