A current with sinusoidal time-dependence, whose peak value is 6.55 A and freque
ID: 1446830 • Letter: A
Question
A current with sinusoidal time-dependence, whose peak value is 6.55 A and frequency is 775 cycles per second, passes through a long straight wire. A rectangular 27.2 cm × 12.2 cm loop of copper wire is located 30.2 cm from the wire and is coplanar with it. Calculate the average power dissipated by the loop, if its resistance is 94.3 ?.
sapling learning A current with sinusoidal time-dependence, whose peak value s 6.55 A and frequency is 775 cycles per second, passes through a long straight wire. A rectangular 27.2 cm x12.2 cm loop of copper wire is located 30.2 cm from the wire and is coplanar with it. Calculate the average power dissipated by the loop, if its resistance is 94.3 2. Number 30.2 cm 12.2 cm 27.2 cmExplanation / Answer
magnetic field B = uo I /( 2pi x)
magnetic flux phi = B A
Phi = (u0 I)/2 pi x) * (0.122 dx)
emf e = dphi/dt = (2*10^-7 *6.55* 775* cos (775 rad) * 0.122 * ln ( 0.574/0.302)
emf = 7.95 *10^-7 cos wt
induced current I = emf/R
I = 7.95 *10^-7 * 2*3.14* 775 * cos wt /94.3
I = 4.1 *10^-5 Cos wt
Avg Power P = I^2R cos wt
P = 4.1 *10^-5 * 4.1*10^-5 * 94.3
P = 1.58 *10^-7 watts