A current with sinusoidal time-dependence, whose peak value is 6.55 A and freque
ID: 3897239 • Letter: A
Question
A current with sinusoidal time-dependence, whose peak value is 6.55 A and frequency is 775 cycles per second, passes through a long straight wire. A rectangular 18.2 cm
A current with sinusoidal time-dependence, whose peak value is 6.55 A and frequency is 775 cycles per second, passes through a long straight wire. A rectangular 18.2 cm x 8.19 cm loop of copper wire is located 20.2 cm from the wire and is coplanar with it. Calculate the average power dissipated by the loop, if its resistance is 74.3 Q.Explanation / Answer
V = dFi/dt
= d(mu*I/2pi*r)*(0.0819.dr)/dt
I = 6.55*sin(2pi*f*t)
= 2*10^-7*6.55*2*pi*775*0.0819*ln(40/20.2)*cos(2pi*775t)
V=0.0003569*cos(2pi*775t)
W = Vrms^2/R
= 0.0003569^2/2*74.3
= 8.57e-10 W