The diagram depicts a rectangular wire loop of width a = 10.0 cm and height b =
ID: 1447064 • Letter: T
Question
The diagram depicts a rectangular wire loop of width a = 10.0 cm and height b = 6.65 cm, that is connected to a current source that when turned on, gives rise to a current I = 0.350 A in the wire. The loop is suspended in a uniform magnetic field B = 0.650 T that points in a vertical direction, and it would hang vertically if there were no current in the wire. We assume that the wire is massless, but two masses m = 6.85 g are suspended at the lower corners. What is the angle, ?, at which the loop is in equilibrium?
Pivot in inExplanation / Answer
Force on side a = BIl (towards right)
Force of gravity on side a = 2mg (downwards)
the sides b will be in tension, due to these forces, let the tension be T
so by applying force balance perpendicular to the loop
2mgsin(theta) = BIlcos(theta)
tan(theta) = BIL/2mg = 0.650*0.350*0.1/2*0.00685*9.8 = 0.16944
theta = 9.6447 deg