Assuming frictionless conditions, a table has a hanging mass, m1, over a pulley
ID: 1448696 • Letter: A
Question
Assuming frictionless conditions, a table has a hanging mass, m1, over a pulley at the left side and another hanging mass, m2, over a pulley on the right side. These two masses are connected to a third mass, m3, resting on the table surface. Light cords connect m1 to m3 and m3 to m2 so that all three move together.
a) if m1 = .2kg, m2 = .5kg, & m3 = .3kg, what will be the acceleration of the system?
b) If m1 = .45kg, & m2 = .3kg, & m3 = .25kg what is the new accelration of the system?
Explanation / Answer
a.)
The net accelerating force acting in the system .. Fn = g(m2 - m1) N
Net mass of system (Mn) = (0.2+0.5+0.3) = 1 kg
a = Fn / Mn
a = 9.80 (0.50 - 0.20) / 1.0
a = 2.94 m/s² to right(m2)
b.)
The net accelerating force acting in the system .. Fn = g(m1 - m2) N
Net mass of system (Mn) = (0.45+0.3+0.25) = 1 kg
a = Fn / Mn
a = 9.80 (0.45 - 0.3) / 1.0
a = 1.47 m/s² to left(m1)