A dancer is spinning at 72 rpm about an axis through her center with her arms ou
ID: 1449522 • Letter: A
Question
A dancer is spinning at 72 rpm about an axis through her center with her arms outstretched, as shown in the following figure. From biomedical measurements, the typical distribution of mass in a human body is as follows:
Head: 7.0%
Arms: 13%(for both)
Trunk and legs: 80.0%
Suppose the mass of the dancer is 63.0 kg , the diameter of her head is 16 cm, the width of her body is 24 cm, and the length of her arms is 60 cm
1. Calculate moment of inertia about dancer spin axis. Use the figures in the table 9.2 in the textbook to model reasonable approximations for the pertinent parts of your body.
2. Calculate your rotational kinetic energy.
Explanation / Answer
1. moment of inertia of body = moment of inertia of Head + of Arms + of Trunk andlegs
for moment of inertia of arms:
about Its centre of mass = (0.13 x 63 x 0.60^2 / 12) = 0.2457 kg m^2
about the axis = Icm + m d^2
= (0.2457 ) + (0.13 x 63 x (0.12 + 0.30)^2) = 1.69 kg m^2
Inet = (0.07 x 63 x 0.08^2 / 2 ) + (1.69 ) + (0.80 x 63 x 0.12^2 / 2)
= 2.067 kg m^2
2. KE = I w^2 /2
w = 72 rpm = 72 x 2pi rad / 60 sec =7.54 rad/s
KE = 2.067 x 7.54^2 /2 =58.75 J