Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mechano, the evil robot cat, has captured the mouse, Jerry (m_j = 0.500 kg), and

ID: 1450962 • Letter: M

Question

Mechano, the evil robot cat, has captured the mouse, Jerry (m_j = 0.500 kg), and is about to launch him out of a window using his robotic sling shot. Part A: You can see that the sling shot has two elastic bands that hold the pouch, which is wrapped around Jerry. Treat each of the bands like a Hooke's Law spring, with a spring constant of k = 1800 N/m. The rest length of each "spring" is Lo = 0.0500 m. At the time of the launch, the "springs" have a length of L_f = 0.100 m. How much elastic potential energy (U_e) is stored in each "spring?" What is Jerry's speed (v_j) when he leaves the sling shot?

Explanation / Answer

Ue = 1/2 kx^2 = (1800*0.05^2)/2 = 2.25 J

Ue = Ki = 1/2 mV^2

V^2 = 2Ue/m = 2*2.25/0.5= 9

V = 3m/s