Part A With what minimum speed must you toss a 180 g ball straight up to just to
ID: 1452424 • Letter: P
Question
Part A
With what minimum speed must you toss a 180 g ball straight up to just touch the 14-m-high roof of the gymnasium if you release the ball 1.6 m above the ground? Solve this problem using energy.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
vmin =?
Part B
With what speed does the ball hit the ground?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
v =?
vmin =?
Part B
With what speed does the ball hit the ground?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
v =?
Explanation / Answer
Y = vertical displacement of ball = 14 - 1.6 = 12.4 m
Vi = initial speed
Vf = final speed = 0 m/s
a = acceleration = - 9.8 m/s2
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a Y
02 = Vi2 + 2 (-9.8) (12.4)
Vi = 15.6 m/s
b)
Y = vertical displacement of ball = - 1.6 m
Vi = initial speed = 15.6
Vf = final speed
a = acceleration = - 9.8 m/s2
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a Y
Vf2 = (15.6)2 + 2 (-9.8) (- 1.6)
Vf = 16.6 m/s