Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between Mars and Jupiter collid
ID: 1452988 • Letter: T
Question
Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between Mars and Jupiter collide with a glancing blow. Asteroid A, which was initially traveling at vA1 = 40.0 m/s with respect to an inertial frame in which asteroid B was at rest, is deflected 30.0 ? from its original direction, while asteroid B travels at 45.0 ? to the original direction of A, as shown in (Figure 1) .
Part A
Find the speed of asteroid A after the collision.
vA2 =
Part B
Find the speed of asteroid B after the collision
vB2 =
Part C
What fraction of the original kinetic energy of asteroid A dissipates during this collision?
Thank you I do not know how to solve this!
Explanation / Answer
using law of conservation of momentum
(mA*uA)+(0) = mA*VA*cos(30) + mB*VB*cos(45)
given that mA = mB
then uA = VA*cos(30) + VB*cos(45) = 40
and also
VA*sin(30) = VB*sin(45)
VA/VB = sin(45)/sin(30) = 1.414
VA = 1.414*VB
UA = (1.414*VB*cos(30)) + (VB*cos(45)) = 40
VB = 20.7 m/s = vB2
VA = 1.414*20.7 = 29.3 m/s = vA2
C) change in KE = Kf-Ki = ((0.5*mA*vA)^2 - (0.5*mA*uA^2))/(0.5*mA*uA^2)
kf-ki = (29.3^2-40^2)/40^2 = -0.463 J