Classical Electron Spin Part A If you treat an electron as a classical spherical
ID: 1455344 • Letter: C
Question
Classical Electron Spin
Part A
If you treat an electron as a classical spherical object with radius 1.50×1017 m , what angular speed is necessary to produce a spin angular momentum of magnitude 3/4? Use h = 6.63×1034 Js for Planck's constant, recalling that =h/2, and 9.11×1031 kg for the mass of an electron.
Express your answer in radians per second to three significant figures.
Part B
Use the equation v=r relating velocity to radius and angular velocity together with the result of Part A to calculate the speed v of a point at the electron's equator.
Express your answer in meters per second to three significant figures.
= rad/sExplanation / Answer
angular momentum L= I*w
where I = moment of interia = (2/5)mr2
angular velocity w = L/I
= (3/4)*(h/2)0.5 / (2/5)mr2
= 0.75 x (6.63 x 10-34 / 2 x 3.14)0.5 / 0.4 x 9.1 x 10-31 x (1.50 x 10-17)2 rad-s-1
= 9.41 x 1044 rad-s-1 ...................ans
now v=rw
speedv of a point at the electron,s equator v = 1.50 x 10-17 x 9.41 x 1044 ms-1
= 1.41 x 1028 ms-1 ...............ans