Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An apparatus similar to the one used in this week\'s single slit experiment is u

ID: 1458029 • Letter: A

Question

An apparatus similar to the one used in this week's single slit experiment is used to find the width of an opening (slit). Here are some of the data collected: Distance from the slit to the screen 2.09 m. Wavelength of the light 621 nm. Location of the third diffraction minimum: 9.1 cm. What is the width of this single slit? Submit Answer Tries 0/20 The single slit in the previous question is replaced with a very thin wire having the same diameter as the width of the slit. A diffraction pattern is observed. How far from the central maximum is the fourth order diffraction minimum?

Explanation / Answer

a) mth doffration minima is given by

y = m(lambada) D/a

m=3

lambada =621 nm

y = 9.1 cm

D = 2.09 m

=> a = 4.28 x 10-5m = 42.8 um

b) here a = 42.8 um

=> m=4

y = m(lambada) D/a

y = 12.13 cm