Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blocks A (mass 4.00 kg ) and B (mass 7.00 kg ) move on a frictionless, horizonta

ID: 1458963 • Letter: B

Question

Blocks A (mass 4.00 kg ) and B (mass 7.00 kg ) move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is at rest and block A is moving toward it at 4.00 m/s . The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is head-on, so all motion before and after the collision is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of block A.

Find the maximum energy stored in the spring bumpers?

Find the velocity of block A when the energy stored in the spring bumpers is maximum?

Find the velocity of block B when the energy stored in the spring bumpers is maximum?

Find the velocity of block A after they have moved apart?

Find the velocity of B after they have moved apart?

Explanation / Answer

Given that :

mass of block A, mA = 4 kg

mass of block B, mB = 7 kg

initial velocity of block A, v0,A = 4 m/s

initial velocity of block B, v0,B = 0 m/s

(a) The maximum energy stored in the spring bumpers which is given as :

using conservation of energy, we have

K.E = P.Espring

(1/2) mA vA2 + (1/2) mB vB2 = P.Espring

P.Espring = (1/2) mA vA2                                                       { eq.1 }

inserting the values in above eq.

P.Espring = (0.5) (4 kg) (4 m/s)2

P.Espring = 32 J

(b) The velocity of block A when the energy stored in the spring bumpers is maximum which is given as :

using an equation,   vA = v0,A (mA – mB)/ (mB + mA)                                           { eq.2 }

inserting the values in eq.2,

vA = (4 m/s) [(4 kg) - (7 kg)] / [(7 kg) + (4 kg)]

vA = - (12 kg.m/s) / (11 kg)

vA = -1.09 m/s

(b) The velocity of block B when the energy stored in the spring bumpers is maximum which is given as :

using an equation,      vB = (v0,A + vA)                                                         { eq.3 }

inserting the values in eq.3,

vB = [(4 m/s) + (-1.09 m/s)]

vB = 2.91 m/s