Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer in full, showing work. I’m trying to understand the concepts behin

ID: 146032 • Letter: P

Question

Please answer in full, showing work. I’m trying to understand the concepts behind this and I’m very confused! Thanks :) lucose and fructose are simple sugars with the molecular formula C,H120%. Sucrose, or table sugar, is a complex sugar with molecular formula C12H20u that consists of a glucose unit covalently bound to a fructose unit (a water molecule is given off as a result of the reaction between glucose and fructose to form sucrose) 1) Calculate the energy released as heat when a tvpical table sugar cube of mass 1.5 g is burned in air. 2) To what height could you climb on the energy a table sugar cube provides assuming 25% of the energy is available for work? 3) The mass of a typical glucose tablet is 2.5 g Calculate the energy released as heat when a glucose tablet is burned in air. 4) To what height could you climb on the energy a cube provides assuming 25% of the energy is available for work?

Explanation / Answer

1) The energy released during a combustion reaction is given by

Q= - nH

Where ,n is the number of moles of the reactants and H is the enthalpy change .

number of moles is given by - weight given / molecular weight.

ThereforeQ = -1.5/ 342 x (-5645 ) = +25kJ.

b) Now we are given that we are provided 25% of the total energy , that means the energy provided is -

25/100 x 25 = 6.15 kJ .

Energy required to climb a height h is given by

E=mgh . The mass of the person is not given , so let us consider that to be 65 kg .

Therefore h = E/mg = 6.25/ 65x9.8 = 9.7m .

c) Again , applying the same formula ,

Q=-nH

We get , Q = -2.5 /180 x (-2808kJ) = 39kJ .

d) 25%of the energy is

25/100 x 39 = 9.75kJ

Height to which a 65kg person can climb with that energy is given by

H= E/mg = 9.75x 1000/ 65x9.8 = 15m