Please make sure to answer thin question correctly. Astronomers have observed a
ID: 1460905 • Letter: P
Question
Please make sure to answer thin question correctly.
Astronomers have observed a small, massive object at the center of our Milky Way galaxy. A ring of material orbits this massive object; the ring has a diameter of about 17 light years and an orbital speed of about 160 km/s .
Part A
Determine the mass of the massive object at the center of the Milky Way galaxy. Give your answer in kilograms.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Give your answer in solar masses (one solar mass is the mass of the sun).
Express your answer using two significant figures.
Part C
Observations of stars, as well as theories of the structure of stars, suggest that it is impossible for a single star to have a mass of more than about 50 solar masses. Can this massive object be a single, ordinary star?
no
Part D
Many astronomers believe that the massive object at the center of the Milky Way galaxy is a black hole. If so, what must the Schwarzschild radius of this black hole be?
Express your answer using two significant figures.
in Meter
Part E
Would a black hole of this size fit inside the earth's orbit around the sun?
yesno
Part D
Many astronomers believe that the massive object at the center of the Milky Way galaxy is a black hole. If so, what must the Schwarzschild radius of this black hole be?
Express your answer using two significant figures.
in Meter
Part E
Would a black hole of this size fit inside the earth's orbit around the sun?
yes noExplanation / Answer
here,
diameter of the orbit , d = 17 light years
radius , r = 8.042 * 10^16 m
speed of thematerial , v = 160 km/s
v = 160000 m/s
part a)
let the mass of the object at centre be m
v^2 = G*m /r
160000^2 = 6.67 * 10^-11 * m /(8.042 * 10^16 )
m = 3.08 * 10^37 kg
the mass of the massive object is 3.08 * 10^37 kg
B)
1 solar mass = 1.989 * 10^30 kg
the mass of the massive object is 1.55 * 10^7 solar mass
C)
this massive object is not a single ordinary star
d)
rs = 2 * G * M /c^2
rs = 2 * 6.67 * 10^-11 * 3.08 * 10^37 /( 3 * 10^8)^2
rs = 4.57 * 10^10 m
the Schwarzschild radius of this black hole is 4.57 * 10^10 m