A rectangular coil of wire 22.0 cm by 35.0 cm and carrying a current of 1.60 A i
ID: 1461986 • Letter: A
Question
A rectangular coil of wire 22.0 cm by 35.0 cm and carrying a current of 1.60 A is oriented with the plane of its loop perpendicular to a uniform 1.80 Tmagnetic field, as shown in the figure (Figure 1) .
Figure 1 of 1
Part A
Calculate the net force that the magnetic field exerts on this coil.
0
N - Correct
Part B
Calculate the torque that the magnetic field exerts on this coil.
0
Correct
Part C
The coil is now rotated through a 30.0 0o angle about the axis shown, the left side coming out of the plane and the right side going into the plane. Calculate the net force that the magnetic field exerts on the coil. (Hint: In order to help visualize this three-dimensional problem, make a careful drawing of the coil as viewed along its axis of rotation.)
0
Correct
Part D
Calculate the torque that the magnetic field exerts on the coil in part (C).
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
B = 1.8 T
I = 1.6 A
area of the loop, A = 0.22*0.35 m^2
A) Fnet = 0
B) Tnet = B*I*A*sin(0)
= 0
C) Fnet = 0
D) T = B*I*A*sin(30)
= 1.8*1.6*0.22*0.35*sin(30)
= 0.11088 N.m