A rectangular coil of N = 61 turns with side lengths of a = 0.120m and b = 0.240
ID: 2093130 • Letter: A
Question
A rectangular coil of N = 61 turns with side lengths of a = 0.120m and b = 0.240m that carries a resistance of R = 11.0 ohm rotates with an angular speed of omega = 8.00rad/s about the y-axis in a magnetic field. The magnitude of the magnetic field is |B| = 1.20T and is oriented along the x-axis. We take t = 0 to be the time when the magnetic field is in the direction normal to the plane of the rectangle. Calculate (a) the maximum induced emf in the coil, (b) the maximum rate of change of the induced emf in the coil, (c) the maximum current in the coil, (d) the maximum rate of current change in the coil.Explanation / Answer
a) max emf = B A w = 1.2*.12*.24*8=0.276
b( max emf change = B A w^2=2.21
c) max current = max emf/R = 0.0276/R=0.0251
d) max current change= max emf change/R = 2.21/11=0.201