A rectangular coil consists of N = 100 closely wrapped turns and has dimensions
ID: 1283967 • Letter: A
Question
A rectangular coil consists of N = 100 closely wrapped turns and has dimensions a = 0.400 m and b = 0.300 m. The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle ? = 30.0 with the x axis (figure).
(a) What is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field B = 0.410 T directed in the positive x direction when the current is I = 1.20 A in the direction shown?
_______________ N m
(b) If you are looking downward from the positive y direction, what is the expected direction of rotation of the coil?
clockwise or counterclockwise?
A rectangular coil consists of N = 100 closely wrapped turns and has dimensions a = 0.400 m and b = 0.300 m. The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle ? = 30.0 with the x axis (figure). (a) What is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field B = 0.410 T directed in the positive x direction when the current is I = 1.20 A in the direction shown? ______________ Nm (b) If you are looking downward from the positive y direction, what is the expected direction of rotation of the coil? clockwise or counterclockwise?Explanation / Answer
Using our formula for force on a wire segment F = I l