The motor in a toy car is powered by four batteries in series, which produce a t
ID: 1463031 • Letter: T
Question
The motor in a toy car is powered by four batteries in series, which produce a total emf of 6.00V. The motor draws 3.0 A and develops a 4.5V back emf at normal speed. Each battery has a 0.10 ohm internal resistance. What is the resistance of the motor? The motor in a toy car is powered by four batteries in series, which produce a total emf of 6.00V. The motor draws 3.0 A and develops a 4.5V back emf at normal speed. Each battery has a 0.10 ohm internal resistance. What is the resistance of the motor?Explanation / Answer
here,
as Net current Between motor and battery is
dV = 6-4.5 = 1.5 V
fron ohms law V = iR
Rt = V/i = 1.5/3
Rt = 0. 5 ohms
finally 0.5 = 0.1 * 4 + RM
Rm = 0.1 ohms