The motor in a CD player exerts a torque of 7.5 times 10^-4 N middot m. The CO h
ID: 1622708 • Letter: T
Question
The motor in a CD player exerts a torque of 7.5 times 10^-4 N middot m. The CO has a diameter of 160 cm and a mass of 20 g. What is the disk's angular acceleration? A uniform bridge span weighs 50.0 x 103 N and is 400 m long. An automobile weighing 150 times 10^5 h is parked with its center of gravity located 120 m from the right pier. What upward support force does the left pier provide? Water enters a house through a pipe with an inside diameter of 2.0 cm at an absolute pressure of 4.0x10s P; 1.2 cm diameter pipe leads to the second-floor bathroom 5.2 m above. When the flow speed at the inlet pipe is 1.25 m/s, find the flow speed, pressure and volume flow in the bathroomExplanation / Answer
Torque = moment of inertia x angular accelaration
Given torque = 7.5 x 10-4 N.m
Moment of Inertia = 1/2 x m x r2 = .5 x 0.02 kg x (0.08m)2 = 6.4 x 10-5 kg.m2
Angular acceleration = torque / M.I = 7.5 x 10-4 N.m / 6.4 x 10-5 kg.m2 = 11.72 rad/s2