A puck of mass .55 kg is tied to a string and allowed to revolve In a circle rad
ID: 1467349 • Letter: A
Question
A puck of mass .55 kg is tied to a string and allowed to revolve In a circle radius of 1.12 m on a frictionless table which is .9 m high. The other end of the string passes through a hole in the center of the table and a mass of 1.75 kg is tied to it. When the string breaks how far away from the table will the puck hit the ground? A puck of mass .55 kg is tied to a string and allowed to revolve In a circle radius of 1.12 m on a frictionless table which is .9 m high. The other end of the string passes through a hole in the center of the table and a mass of 1.75 kg is tied to it. When the string breaks how far away from the table will the puck hit the ground? A puck of mass .55 kg is tied to a string and allowed to revolve In a circle radius of 1.12 m on a frictionless table which is .9 m high. The other end of the string passes through a hole in the center of the table and a mass of 1.75 kg is tied to it. When the string breaks how far away from the table will the puck hit the ground? A puck of mass .55 kg is tied to a string and allowed to revolve In a circle radius of 1.12 m on a frictionless table which is .9 m high. The other end of the string passes through a hole in the center of the table and a mass of 1.75 kg is tied to it. When the string breaks how far away from the table will the puck hit the ground? When the string breaks how far away from the table will the puck hit the ground?Explanation / Answer
tension in string T = mg = 1.75 x 9.81 = 17.17 N
for the mass moving in circle,
T = m v^2 / R
17.17 = 0.55 v^2 / 1.12
v = 5.91 m/s
time taken by puck to come 0.9 m down vertically downwards,
h = ut + at^2 /2
0.9 = 0 + 9.81t^2 /2
t = 0.428 sec
D = vt = 5.91 x 0.428 = 2.53 m