The flywheel is disconnected from the motor and connected to a machine to which
ID: 1468215 • Letter: T
Question
The flywheel is disconnected from the motor and connected to a machine to which it will deliver energy. Half the energy stored in the flywheel is delivered in 2.5 s . What is the average power delivered to the machine? Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up slowly, then the wheel's energy can be released quickly to accomplish a task that demands high power. An industrial flywheel has a 1.7 m diameter and a mass of 220 kg . Its maximum angular velocity is 1600 rpm. Submit Part D How much torque does the flywheel exert on the machine? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
1)
inertia I = 1 / 2 X 220 X 12 = 110 kgm2
the flywheel is delivered in 2.5 s .
Rotational kinetic energy = 1/4 110 (3200 / 60)2
power = energy / time
power = ( 1/4X110X(3200 / 60)2 ) / 2.5
power = 771239.82 / 2.5
power = 308495.92 W = 0.30849592 MW
2 )
1/4 110 (3200 / 60)2 = 1/2 X 110 X 2
= 1 / 4 X (3200 / 60) = final angular accelaration
total angular accelaration = final angular accelaration -initial angular accelaration
total angular accelaration = 1 / 4 X (3200 / 60) - (3200 / 60)
= - 3 / 4 X (3200 / 60)
torque = inertia X total angular accelaration
torque = 110 X ( - 3 / 4 X (3200 / 60) )
torque = 828960 / 60
torque = 13816 Nm